A lakásfelújítás munkáihoz több szakmában is használnak kétkomponensű anyagokat: festékek, lakkok, gittek, fugázók formájában.
Mikor és miért használjunk kétkomponensű anyagokat?
A hagyományos fa, fém, vagy műanyag felületek bevonására (vannak kivételek) de általában nem indokolt kétkomponensű festéket használni. Elsősorban speciális felületeknél javasolt a használatuk ahol a felhasználás igényli a kiemelten stabil réteget. Ezért több területen is találkozhatunk velük, például egy parkettalakk vagy kádzománc formájában, ahol a felület erősen ki van téve a felhasználásból adódó igénybevételnek.
Az autók festéséhez is általában kétkomponensű lakkokat használnak, mivel azok karosszéria elemei is erősen ki vannak szolgáltatva az időjárás szeszélyeinek, így egyaránt jól kell bírniuk a forróságot és a hideg fagyos időjárást.
A Katepox kétkomponensű korróziógátló alapozó festéket szintén előszeretettel használták járművek alvázvédelméhez. Ami szintén egy jó anyag azonban rengeteg káros anyagot tartalmaz, így használata csak jól szellőző helyen javasolt.
A kétkomponensű festékek vagy lakkok sokkal keményebb kopásállóbb felületet biztosítanak.
Több szakmában is gyakran alkalmaznak kétkomponensű anyagokat, így például a parkettások, a festők, a hidegburkolók, kelléktárában is találkozni velük.
A Gemini parkettalakk például már több évtizedes múltra tekinthet vissza, és még ma is kapható!
A kilencvenes évek eléjén mi is néha használtuk, ezért jól emlékszünk mint az erős illatára, de annál inkább a kábító hatására. Akkor még cipőkefével hordtuk fel ami szintén fokozta a lakk erős illatát. ráadásul nem voltak speciális szűrőbetéttel ellátott maszkok, így jobb esetben egy rongyot kötöttünk a szánk elé. A lakk illatát a munka végeztével általában hosszasan kellett piheni a friss levegőn.
Ez a lakk nagyon szép magasfényű felületet biztosított. Természetesen ma már számtalan hasonló vagy jobb tulajdonságokkal rendelkező lakk található a kínálatban pl: Prolux, Lazurán….. Ezeket ma már teleszkópos nyélre szerelt velúr hengerrel érdemes használni, amivel nem szükséges a kipárolgó lakkréteg fölé közvetlen hajolni.
Több vizes bázisú lakk is kapható szintén kétkomponensű kivitelben, amelyek kevesebb káros anyagot tartalmaznak és az illatuk is enyhébb. Tapasztalataink szerint a selyemfényű lakkoknál jó opció lehet, de a magasfényű oldószeres kétkomponensű lakkokkal még nem veszik fel a versenyt.
A hidegburkolási munkáknál is szembe találkozhatunk vízes bázisú kétkomponensű anyagokkal például: epoxy fugázó stb…
A festők a régi rossz állapotú ablakokra és ajtókra használnak kétkomponensű gitteket. Amit elsősorban az autófényezés előkészítő munkáihoz használnak fém felületre, de a fa felületekre is kiválóan használhatóak: Neoplaszt, Body gittek különböző típusai.
A festéshez használt zománcfestékek nagyobb része egy komponensű, azonban néhány erősebb igénybevételnek kitett helyen kádakhoz vagy hajók, járművek festéséhez kétkomponensű festéket használnak.
A ragasztástechnikában is manapság egyre gyakrabban használnak kétkomponensű ragasztó anyagokat (epokit A+B tubusos).
További hasznos tanácsok otthonszépítéshez karbantartáshoz!
Előző blogbejegyzéseink:
- A zöld szín árnyalatai.
- Az ingatlan tuning blog, már 4 éves lett!
- 10 hasznos tanács a falfestés munkáinak elvégzéséhez.
- Szobafestő munkák kivitelezése.
- Védett: 5 garantáltan hasznos tipp lakásfelújításhoz!
Írta és szerkesztette: Ingatlan Tuning Műhely (Több mint 30 év gyakorlattal a lakásfelújítás területén)!