Az otthonok külső és belső tereinek mázolási munkáinak elvégzéséhez szeretnénk egy kis gyakorlati segítséget nyújtani ezzel a blogbejegyzéssel.
Mielőtt belekezdenénk először érdemes összefoglalni: Milyen felületet szoktunk mázolni?

Az ablakok, ajtók, radiátorok, fűtés és gáz csövek, kerítések és további fa és fém felületeket, mázolással tudjuk helyreállítani. A mázoláshoz használt anyagokat is különböző típusokra lehet osztani, a két fő csoport a vizes és az oldószer bázisú festékek.
Mindkét fajtának vannak előnyei és hátrányai egyaránt. Egy részletes bejegyzésben erről olvashattok:
Amennyiben a festék típusát kiválasztottuk további választási lehetőségeink vannak: Matt, selyemfényű, vagy magasfényű legyen a festék? Erről is egy részletes bejegyzésben olvashattok segítségképpen a vásárláshoz:
A fedőfestéken kívül további munkákra is szükségünk így talán kezdjük a munkafolyamatok elején.
Hogyan távolítsuk el a régi pattogzó festékrétegeket?
A régi laza pergő rétegek eltávolítását követően a fa felületet szükséges lesz szintbe hozni és javítani a felületi egyenetlenségeket, amit gitteléssel (simítótapaszolással) tudunk elvégezni. Ehhez a munkához is különböző anyagokra lesz szükségünk amit a negyedik tippünkben mutatunk be részletesen.
A hibák javítását követően jöhet majd az alapozás azonban előbb a csiszoláshoz adunk néhány tanácsot amit szinte minden munkafolyamat után különböző intenzitással érdemes elvégezni.
A hatékony csiszoláshoz gépeket is érdemes beszerezni amely nagymértékben megkönnyíti a mázolási munkákat.
A csiszoláshoz használt gépek tipusai:
A csiszológépek mellett jó ha a csiszolóvásznak és papírok fajtáit is kicsit megismerjük!
Ezt követően már jöhet az alapozás. Ez a munka már némi szakértelmet igényel!
Részletes leírás az alapozáshoz:
Az alapozás sikeres elvégzését követően jöhet a befejező zománcfestés.
Most hogy a fő munkafolyamatokat végig vettük, talán sokaknak segítség lehet hogyan alkalmazzuk a gyakorlatban különböző felületeken.
Az ablakmázolás fogásai:
Hasznos tippek a radiátorok és csövek mázolásához:
Figyelem! A bejegyzésben található tippek alkalmazása nem helyettesíti a gyakorlati tudást, ezért mindenki saját felelősségre kezdjen bele a felújítás munkafolyamatainak saját kezűleg való kivitelezésébe.

Írta és szerkesztette: Ingatlan Tuning Műhely (Több mint 30 év gyakorlattal a felújítás területén)!